Laminam

Kamień malowany światłem.

Gdyby zależało nam na tym, aby rozłożyć projekt dobrego wnętrza na części składowe na pierwszym miejscu bez wahania wskazalibyśmy trafioną koncepcję, dalej wybór materiałów wykończeniowych, elementów wyposażenia wnętrz, dodatków etc. Wszystko to jest ważne, ale co tak naprawdę liczy się dla nas najbardziej? Odpowiedź jest oczywista: całokształt, efekt końcowy, stan, w którym wszystkie te elementy idealnie ze sobą współgrają. Ogromną rolę w całym tym procesie nadawania kształtów naszym marzeniom o pięknym wnętrzu pełni odpowiednio zaprojektowane oświetlenie i właściwa ekspozycja na światło. Łatwo przekonać się, że światło we wnętrzu potrafi zdziałać cuda. Nie tylko wykreuje niemalże za nas niepowtarzalne, klimatyczne i nastrojowe aranżacje, pomoże również naprawić nieudane decyzje projektowe.

Materiałem wykończeniowym, który doskonale współgra ze światłem, zarówno naturalnym jak i sztucznym, jest kamień naturalny. Zależnie od jego rodzaju, sposobu wykończenia powierzchni i ekspozycji uzyskamy inne efekty, które możemy dowolnie łączyć i zestawiać w naszym wnętrzu. Możemy mieć pewność, że uzyskamy zawsze niebanalne i piękne w swojej naturalności, a niekiedy nawet surowości, rezultaty.

Światłocień.

Bardzo plastyczną grę światła i cienia uzyskamy na kamieniach o nierównej powierzchni, np. charakterystycznie ukształtowanych w formie nierównych, połupanych paseczków kamieni typu ‘stoneskin’, uzyskanych m.in. z granitów, bazaltów i piaskowców. Chcąc wydobyć w pełni ich fakturę najczęściej podświetlamy je punktowym oświetleniem górnym, np. w postaci pojedynczych reflektorków mocowanych do sufitu w niedalekiej odległości od ściany, lub dolnym. W posadzkach stosujemy oprawy podłogowe zamontowane na równo z powierzchnią podłogi, o odpowiednim współczynniku ochrony IP 65 - 67 (ang. ‘index of protection’).

Migoczące drobinki.

Światło wydobywa i intensyfikuje barwy kamienia, co możemy zaobserwować np. w polerowanych granitowych posadzkach, blatach i okładzinach ściennych. Granity, dzięki swojej wewnętrznej strukturze mienią się w świetle tysiącem kryształków. Mogą one być bardziej lub mniej jednorodne, posiadać smugi i przebarwienia kolorystyczne, takie jak w przypadku granitów ‘Shivakashi’ czy ‘Valley white’. Na naszą uwagę zasługują z pewnością ‘Star galaxy’ przypominający rozgwieżdżone niebo, mieniący się złotem, egzotyczny ‘Kashmir gold’ oraz zachwycający niepowtarzalnym urokiem perłowych łusek ‘Labrador blue’.

Efekt olśnienia.

Polerowane, jasne kamienie, w szczególności chętnie stosowane na posadzki i ściany jasne marmury, np. ‘Breccia sarda’ czy ‘Crema marfil’ oraz trawertyny np. ‘Travertino classico’, mają zdolność do odbijania dużej ilości światła. Stosując je we wnętrzu kreujemy wrażenie olśnienia, pomieszczenia stają się bardziej przestronne i jasne, po prostu olśniewające.

Wewnętrzne piękno.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest podświetlanie tafli kamienia od środka. W tym przypadku stosuje się cienkie tafle z onyksu, np. ‘Honey onyx- onyx miodowy, w postaci docinanych na wymiar slabów. Slaby te są mocowane na odpowiedniej konstrukcji umożliwiającej zamontowanie wewnątrz oświetlenia (np. świetlówkowego). Uwaga, wykonanie takiego nietypowego elementu najlepiej powierzyć specjalistom, którzy zatroszczą się nie tylko o walory wizualne, lecz również o poprawną konstrukcję czy sposób montażu oświetlenia.

Podświetlany onyks, dzięki swoim właściwościom przepuszczania światła, doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy zaskoczyć gości bardzo efektownym rozwiązaniem lub tam, gdzie przyjemność delektowania się pięknym widokiem chcemy zarezerwować tylko dla siebie. Jego przezroczystość i krystaliczny rysunek przypominający usłojenie pnia zachwyci nas w każdym wydaniu, nie sposób bowiem przejść wobec niego obojętnie.

Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)