Laminam

kamień pod prysznic focus stonesNiezaprzeczalnie – niemal w każdym mieszkaniu znajdziemy kabinę prysznicową. Nie zawsze jest to rozwiązanie tańsze niż wanna, jednak w niewielkiej łazience pozwala nam oszczędzić sporo miejsca, a w codziennym, zabieganym życiu – sporo czasu poświęcanego na kąpiel. Kabina prysznicowa zasługuje zatem, by uczynić z niej miejsce szczególnej urody. O inspiracje nie trudno – w aranżacji łazienek nieustannie pojawiają się i ewoluują różne trendy dostarczające nam ciekawych pomysłów. Prysznic zamknięty w kabinie czy otwarty na wnętrze

Już na etapie projektowania łazienki powinniśmy dobrze rozplanować jej układ. Realizując nasze marzenia o pięknej i wygodnej łazience kierujmy się zasadami ergonomii oraz wyczuciem stylu. Jeśli nie mamy do tego głowy lub czasu, powierzmy zadanie projektantom. Z pewnością docenimy dobrze zaprojektowaną przestrzeń na etapie jej użytkowania.

odpływ liniowy z kamienia naturalnegoDo niedawna najpopularniejszą decyzją była decyzja o kupnie gotowej kabiny, wolnostojącej lub przyklejonej do ścian. Rozwiązanie praktyczne, łatwe w montażu, lecz mało efektowne…jeśli stać nas na zmiany w naszym otoczeniu, nie powinno zabraknąć nam inwencji twórczej i chęci by pójść krok dalej.

Dużo większe pole do popisu mamy projektując brodziki murowane. W sposób stylistycznie prosty i jednoznaczny wydzielają strefę mokrą z przestrzeni łazienki przemyślanym układem ścianek i przesłonami chroniącymi przed rozpryskującą się wodą, np. w postaci tafli szkła (bezpiecznego lub hartowanego). Często kabiny takie otoczone są ścianami z trzech stron – ścianę frontową stanowią szklane drzwi, boczne ścianki skrywają baterie podtynkowe i praktyczne półki wnękowe.

Jeśli kabina jest wystarczająco duża (np. długa i wąska) warto zaprojektować ją z drzwiami otwierającymi się do wewnątrz, dzięki czemu w momencie ich otwierania spływająca po ściankach woda nie będzie chlapać na zewnątrz strefy mokrej.

W przestrzennych łazienkach i salonach kąpielowych możemy pokusić się o zastosowanie kabiny otwartej, zaaranżowanej przy jednej ze ścian pomieszczenia lub przy ściance wolnostojącej specjalnie zaprojektowanej w tym celu. Kabina taka jest niemalże całkowicie zintegrowana z przestrzenią łazienki, bez drzwiczek, jedynie z niezbędną barierą zapobiegającą zbytniemu rozchlapywaniu się wody – najczęściej szklaną. .

Z brodzikiem czy bez

Jeśli kupujemy gotowy ‘produkt’ – nie musimy odpowiadać sobie na to pytanie: najczęściej brodzik i kabinę mamy w zestawie. Na rynku dostępne są kabiny z brodzikiem różnej wysokości – te wyższych są przydatne szczególnie wtedy, kiedy mamy małe dzieci lub zwierzaki, gdyż w szczególnych przypadkach mogą służyć jako wanna. Zdecydowanie efektowniej wyglądają brodziki montowane na równi z posadzką, o minimalnej grubości lub brodziki kamienne. Zależnie od rodzaju kamienia i techniki wykonania, kamienny brodzik to koszt rzędu od ok. 2 tys. zł za brodzik klejony z dociętych fragmentów kamienia i frezowany w dalszej kolejności by nadać mu odpowiedni kształt , do 3,5-5tys. zł za frezowany monolit kamienny.

Coraz większą popularnością cieszą się kabiny bez brodzików. Odpływy montowane są w tym przypadku bezpośrednio w posadzce kamiennej (liniowe, punktowe). W tym przypadku należy rzetelnie przemyśleć miejsce ich lokalizacji oraz bezwzględnie zapewnić odpowiednie spadki w kierunku odpływu umożliwiające grawitacyjny odpływ wody (min. 1%). Nie możemy zapomnieć również o odpowiedniej izolacji poniżej poziomu posadzki z kamienia – dzięki niej cała przesiąkająca między fugami woda nie dostanie się do dolnych warstw posadzki ani stropu. W kabinach bezbrodzikowych podłoga idealnie współgra z posadzkami całej łazienki, a strefa mokra zaznaczona jest jedynie taflą szkła i obecnością kratki odpływowej w posadzce, lub jeszcze bardziej dyskretne w rozwiązaniach, gdzie woda poprzez niewielkie szczeliny spływa do znajdującej się pod posadzką rynny, przykrytej kamienną wkładką.

Wybór kamienia

W całej strefie mokrej kabiny prysznicowej możemy zastosować kamień naturalny – jest trwały i elegancki. Jeśli chodzi o rodzaj kamienia – nie ma tu szczególnych ograniczeń. Są oczywiście kamienie mniej polecane, np. wapienie, ze względu na ich porowatość i nasiąkliwość. Najchętniej stosowane są granity, bazalty, dzięki odpowiedniej impregnacji nawet trawertyny i marmury, mimo iż należą do skał wapiennych, możemy z powodzeniem stosować w naszych łazienkach i pod prysznicem. Możliwości aranżacji są niemal niewyczerpane.
Na posadzce najlepiej sprawdzą się duże płytki lub slaby – im większy rozmiar tafli kamienia, tym mniej podziałów, mniej fug, większa szczelność. Znakomicie sprawdzają się tu brodziki kamienne, które świetnie komponują się z kamienną posadzką pozostałej części łazienki. Pamiętajmy, że na polerowanym kamieniu łatwo się poślizgnąć dlatego lepiej stosować kamienie szlifowane, płomieniowane lub inne zapewniające minimum antypoślizgowości.

Na ściany możemy zastosować płytki o różnych rozmiarach i fakturze zależnie od oczekiwanego efektu, np. ciemne grafitowe kamienie takie jak bazalty (rewelacyjnie sprawdzi się ‘Twiligth’, który w kontakcie z wodą zyskuje jeszcze więcej uroku), łupki, i granity doskonale wyglądać będą w dużych rozmiarach, np. 60x60cm lub większe położone niemal bezfugowo . Chromowane elementy baterii prysznicowej i szkło w zestawieniu z takim wyborem kamienia dodatkowo podkreślają nowoczesność i minimalistyczny styl projektowanej łazienki.


Marmury, trawertyny i niektóre z granitów (te o bogatym rysunku, takie jak ‘Prada’, ‘Mascarello’ czy ‘Shivakashi’) najkorzystniej wyglądać będą w slabach – im większe formaty, tym lepsze efekty. Zależy nam przecież, by jak najlepiej wyeksponować ich ciekawy wzór i móc podziwiać całą ich okazałość.

W nieregularnych kabinach, wszędzie tam gdzie potrzebujemy wyprowadzić miękką linię, możemy zastosować mniejsze rozmiary płytek kamiennych, lepiej dopasowujące się do krzywizn i łuków: cienkie paski układane pionowo , płytki 10x10cm lub drobną mozaikę kamienną.


Dla wymagających

W tym miejscu warto wspomnieć o ogrzewaniu podłogowym. Niezależnie czy będzie to ogrzewanie wodne, czy elektryczne, w kabinach bezbrodzikowych sprawdzi się rewelacyjnie! Bez obaw możemy zastosować maty elektryczne nawet w strefie mokrej, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej izolacji. W efekcie uzyskamy komfort stąpania po ciepłej posadzce a rozchlapana podczas kąpieli woda szybciej wyschnie (zmniejsza możliwość poślizgnięcia się oraz roznoszenia mokrych śladów).


Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)