Laminam

FAQ - pytania i odpowiedzi

Z czego zamówić blat kuchenny? Co stosować na blaty kuchenne?
Zdecydowanie najlepszym materiałem na blaty kuchenne jest spiek kwarcowy Laminam i granit. Często stosowany jest także konglomerat kwarcowy występujący również w jasnych kolorach, który wspaniale zastępuje korian. Spiek kwarcowy, granit i konglomerat kwarcowy nie dają się rysować nawet przy dużym nacisku i ostrym narzędziu (klucze do zamka). Spiek i granit są odporne na działanie temperatury, a producenci konglomeratu nie zalecają stawiania gorących garnków bezpośrednio na blacie. Spiek kwarcowy nie wymaga konserwacji. Granit należy okresowo impregnować, co jest bardzo łatwym procesem, ale należy o tym pamiętać (średnio co 6 miesięcy).

Czy koniecznie trzeba impregnować blaty kuchenne i jak często?
Każdy kamień bez impregnacji zachowuje się jak niemalowane drewno – chłonie płyny i kolory w nich zawarte. Impregnacja to nie tylko zabezpieczenie powierzchni, lecz przede wszystkim zatkanie porów w środku kamienia naturalnego, dzięki czemu uniemożliwiamy jakąkolwiek absorpcję, a tym samym plamienie trwałe. Jeśli blat zostanie należycie odtłuszczony np. acetonem, a następnie zaimpregnowany dobrej klasy impregnatem (Lantania), nie bedziemy mieli problemów. Impregnację powtarzamy w zależności od produktu.

Co zrobić gdy kuchnia jest bardziej skomplikowana?
Odradzamy pomysły wykonywania dużych blatów z jednego kawałka kamienia. Często kuchnia ma literę U lub L. Wtedy łączenia dokonuje się przy załamaniach lub w newralgicznych i mało widocznych miejscach jak pod zlewozmywakiem (jeśli nakładany) lub płytą grzewczą. Łączenia wypełniane są rezynami (żywicami poliestrowymi) dobieranymi pod kolor danego kamienia, dzięki czemu stają się praktycznie niewidoczne. Połączenie blatu może z czasem ulec pęknięciu, gdyż szafki pod blatem osiadają nierównomiernie pod naciskiem blatów ( zjawisko występujące najczęściej dla 3 cm granitu) i zastosowanie tego typu materiału jak żywica, ma na celu elegancki wygląd połączeniaczenia, ale jednocześnie pękniecie w tych miejscach zapobiega destrukcji blatu w miejscach niekontrolowanych.

Czy jasny marmur można użyć na blat w łazience?
Tak, jednakże w przypadku marmuru i w dodatku jasnego, potrzebna jest bardzo solidna impregnacja chroniąca przed kosmetykami, perfumami, farbami do włosów.

Czy schody wykonane z kamienia naturalnego muszą być śliskie?
Szczególnie w przypadku schodów zewnętrznych wykonywane są one z kamieni o wykończeniu płomieniowanym, dzięki tej obróbce powierzchni schody są chropowate i antypoślizgowe szczególnie zimą. Innym wyjściem jest zastosowanie pasków antypoślizgowych w postaci naklejanej ( guma ), lub też obrabianej maszynowo ( młotkowanie ) .

Czy na schody zewnętrzne schody można stosować granit?
Jak najbardziej - to chyba najtrwalszy materiał polecany na schody. Sugerujemy jednak by miał antypoślizgową powierzchnię, był: płomieniowany lub groszkowany. Na życzenie wykonamy pasy antypoślizgowe na zbyt śliskich schodach.

Jak pielęgnować kamienie naturalne?
Sugerujemy do stałej pielęgnacji gorącą wodę i lekkie detergenty. Odradzamy pasty, woski i inną chemię do codziennego czyszczenia. Pasty i chemia nadająca szybko połysk, lecz często nawarstwiają śladowe ilości wosku, przez co po pewnym czasie brud i kurz błyskawicznie osiadają na powierzchni. Co pewien czas należy używać mocnych i specjalistycznych preparatów do czyszczenia, a rzadziej do samego zabezpieczania i nabłyszczania.

Czy kamienie naturalne, a w szczególności marmur, chłoną wodę?
Niezabezpieczony należycie wchłania wodę jak niemalowane drewno.
Czysta woda odparuje w większości przypadków nie pozostawiając plam. Problemem jest, jeśli mamy do czynienia z płynami kolorowymi np. herbata, kawa, soki.
Przypominamy ponownie: IMPREGNACJA, IMPREGNACJA I JESZCZE RAZ IMPREGNACJA

Gdy zarysuje się element z kamienia naturalnego. Co dalej robić?
Przy płytkich rysach stosuje się pastę polerska i filc. Jeśli rysa jest głęboka, można zastosować mechaniczne maszyny polerskie, lub też wypełnić rysę (także ubytek, skazę, ukruszenie) żywicą transparentną i dokonać polerowania powierzchni.

Czy w blacie można wyciąć duży otwór na umywalkę gdy zostaje tylko 7cm do rantu?
W każdym kamieniu można wycinać otwory – kwestia wzmocnienia go w newralgicznych miejscach. My stosujemy wzmocnienia z poliwęglanu, dużo bardziej skuteczne od wzmocnień z prętów stalowych. Poliwęglan ma kształt patyczka do lodów. W jedną stronę daje się wyginać, w drugą natomiast pozostaje zupełnie sztywny.

Co zrobić gdy zmatowieje posadzka z marmuru?
Z czasem marmur rysując się przybiera matowego wyglądu. Wtedy do usunięcia rys i nadania pierwotnego wyglądu trzeba użyć specjalistycznych maszyn polerskich oraz preparatów chemicznych. Kamień zostanie odnowiony jak lakier samochodowy.

Jak gruby powinien być parapet, 2cm czy 3cm?
W zależności od potrzeb projektu: przy długich i bardziej wystających z muru parapetach stosujemy 3 cm kamień, natomiast przy krótkich lub wąskich w zupełności wystarczy kamień 2 cm.

Czy na podłogę podgrzewaną można położyć marmur lub granit?
Zdecydowanie można, jednak należy pamiętać o fudze, elastycznym kleju najlepiej S2 do posadzek ogrzewanych oraz o zachowaniu zgodności kompozycji na podłodze z dylatacjami podłoża. Ważną rzeczą jest również wielkośc płyt. Nie powinno się stosować płyt o bardzo dużych gabarytach, gdyż w każdym kamieniu występują mikropęknięcia niewidoczne w procesie produkcji, a mogące się ujawnić podczas użytkowania.

Co zrobić jeśli wyszczerbił się schodek kamienny?
Można w tym przypadku podszlifować uszczerbek, dokleić ukruszony fragment na żywicyj dobranej kolorystycznie i wypolerować. Przy dobrej pracy i dużym szczęściu nie zostanie widoczny ślad.

Czy na parapecie z kamienia można stanąć?
Jeżeli jest w prawidłowy sposób zamontowany (na klej głównie a pianka tylko na doszczelnienie) i nie jest wysunięty więcej niż 25% poza obręb ściany – nie powinno być żadnych problemów.