Laminam

Import kamienia naturalnego

Zapytaj o cenę  +48 601 251 588

Tematem niniejszej prezentacji jest przedstawienie Państwu kierunków, z których sprowadzamy kamienie naturalne. Głównie jesteśmy importerem marmuru i granitu.

Kamień jest surowcem naturalnym, występującym na całej kuli ziemskiej. Decyzja o jego wydobyciu następuje po przeanalizowaniu jego charakterystyki fizycznej, chemicznej, kolorystyki oraz możliwości wydobycia dużych elementów zwanych "blokami kamiennymi". Decyzja ta jest również zależna od odległości kopalni od portu, a także dobrej jakości dróg, po których ciężkie samochody mogą przetransportować bloki do fabryki zajmującej się dalszą obróbką (cięcie na slaby). Wiele regionów świata, włącznie z Polską, jest bogate w miejsca ze złożami tego surowca, gdzie mogłyby powstać kopalnie marmuru czy granitu. Jednak własności, kolorystyka, zastosowanie surowca oraz przede wszystkim rynek zbytu, jest czynnikiem decydującym o rozpoczęciu eksploatacji danego złoża. Kamienie naturalne mają bardzo szerokie zastosowanie w naszym życiu. Oprócz tego, co widzimy jako dekoracje wnętrz (posadzki, blaty, kominki, schody, parapety) i elewacje, kamień wykorzystujemy także w drogownictwie jako kostka, krawężniki, tłuczeń. Z kamienia wykonujemy również nagrobki, pomniki, postumenty, małą architekturę oraz wiele innych elementów. Tak szerokie zastosowanie jest związane z bardzo wysoką jakością i trwałością jaką nam niesie ten surowiec, a odpowiedni dobór rodzaju skały do określonego zastosowania pozwoli nam wykonać praktycznie każdy projekt architektoniczny.

Import kamienia to szereg procesów, które należy wykonać by dostarczyć odpowiednie produkty do klienta, spełniając tym samym jego oczekiwania jakościowe jak i kolorystyczne. Nasza oferta jest skierowana nie tylko dla zakładów kamieniarskich, lecz także dla odbiorców indywidualnych. Dzięki bogatej sieci kontaktów oraz doświadczeniu, jesteśmy w stanie sprostać Państwa oczekiwaniom, zapewniamy szybką realizację, wysoką jakość oferowanych materiałów i konkurencyjne ceny. Cały proces wyboru, dostawy kamienia oraz jego późniejszej ewentualnej obróbce i montażu, jest objęty gwarancją. Decydując się na skorzystanie z naszej oferty nie muszą się Państwo martwić o losy zamówienia, przeprowadzamy proces od "a" do "z", załatwiając wszystkie formalności związane z zamówieniem (załadunki, rozładunki, odprawy, itp.). Dodatkowo jako firma kamieniarska jesteśmy w stanie zaoferować kompleksowe doradztwo, wykonawstwo, a także zapewniamy pomoc i udzielamy wskazówek związanych z montażem elementów budowlanych. W skład naszej oferty wchodzą płytki we wszystkich formatach, wykończenia powierzchni, duże płyty o gr. 2 i 3 cm, a także elementy cięte na wymiar (pod projekt). Głównymi kierunkami naszej działalności, jako importera kamienia (głównie marmuru i granitu), są takie kraje jak Hiszpania, Włochy, Belgia, Chiny, Wietnam, Brazylia, Indie.

Hiszpania Największą popularnością cieszą się w tym kraju wysokiej jakości granity (prawie 25% Półwyspu Iberyjskiego jest pokryte granitem) oraz niepowtarzalne marmury. Główne złoża granitu charakteryzują się dużą różnorodnością odmian. Tak bogate zasoby naturalne przyczyniły się do powstania zakładów korzystających z najnowszego parku maszynowego i nowoczesnych technologii. Takie zakłady można  spotkać tu znacznie częściej niż gdziekolwiek indziej, a związane jest to z silną konkurencją ze strony Indii oraz Brazylii. Granity: Azul Noche, Villa Real, Azul Platino, Rosa Porrino, Blanco Alba, Negro Angola, Antique Brown oraz inne. Marmury: Crema Marfil, Emperador, Nero Marquina, Rosso Alicante oraz inne.

Włochy to jeden z najstarszych producentów marmuru w Europie. Jego mieszkańcy stosowali kamienie od tysięcy lat do swoich znanych na świecie budowli. Klimat tego kraju pozwala również na zastosowanie praktycznie każdego rodzaju kamienia naturalnego na zewnątrz. Włochy jeszcze 20 lat temu były uznawane za kraj, do którego płynęły wszelkie rodzaje marmurów czy granitów w postaci bloków, a następnie włoskie firmy poddawały je dalszej obróbce i eksportowały dalej między innymi do Polski. Ostatnie dziesięciolecia i rozwój importu bezpośredniego z kopalń położonych na wszystkich końcach świata spowodowały, że Włosi stracili dużą część rynków zbytu między innymi rynek Polski. W dalszym ciągu eksportują jedynie kamienie, które są wydobywane we Włoszech. Dużą popularnością cieszą się tu przede wszystkim wspaniałe antyczne marmury oraz trawertyny: Arabescato, Calacatta, Bianco Carrara, Botticino, Brecia Sarda, Portoro, Navona, Classico, Noce.

Indie są obecnie w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego w wielu dziedzinach. Rozwój ten nie ominął także branży kamieniarskiej. Importowane z Indii kamienie znane są ze swojego piękna i twardości. Posiadają jedną z największych na świecie gam kolorystycznych, co pozwoliło temu państwu stać się w ostatnich latach jednym z liderów eksportujących wysokiej jakości kamień naturalny. Głównym produktem eksportowym są tu przede wszystkim wspaniałe granity, a także piaskowce, marmury i kwarcyty.  Firmy Indyjskie zainwestowały ogromne pieniądze w nowoczesne fabryki często usytuowane blisko kopalni, co pozwoliło im wyjść na rynek z bardzo atrakcyjną ofertą. Przykładowe kamienie występujące w Indiach; Kashmir Gold, Kashmir White, Jet Black, Colonial Gold, Multicolour Red, Star Galaxy, Tan Brown, Verde Guatemala,

Belgia obecnie jest znana z wapieni nazywanych Bluestone. Jest to kamień o niebieskim kolorze, wykorzystywany do wykończeń jak i w budownictwie. Belgowie, Holendrzy, Francuzi stosują ten wapień zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jeszcze 10 lat temu Belgia jak na tak mały kraj słynęła z dużych ilości fabryk przetwarzających indyjskie, brazylijskie bloki i dalej eksportowała je do najdalszych regionów świata. Jednakże szybki rozwój Indii, Chin i Brazylii spowodował, że producenci z tego kraju głównie koncentrują się na przetwarzaniu rodzimego kamienia.

Chiny to kraj posiadający bardzo duże pokłady granitu, który jest eksportowany na cały świat. Część z tej produkcji również jest wysyłana do Polski, gdzie kamienie te stosujemy w budownictwie oraz kamieniarstwie nagrobkowych. Przez długie lata Chińczycy ze względu na bardzo niski koszt pracowników oferowali najtańsze produkty na świecie. Z biegiem lat zainwestowali w nowoczesne fabryki produkujące najwyższej jakości produkty jednakże to już nie jest najtańszy produkt. Kraj ten oferuje szczególnie granity o jednolitej strukturze kolorystycznej, szare granity wykorzystywane w pracach drogowych. Ostatnie lata pokazują, że tamtejsze fabryki mają ambicję przejąć rynek od Włochów i stać się krajem, do którego płyną bloki z całego świata.

Brazylia. Kolejną znaczącą siłą na świecie pod względem wydobycia i produkcji kamienia naturalnego jest Brazylia. Kraj ten w ostatniej dekadzie poczynił ogromne postępy w wyniku inwestycji, jakich dokonał tu zagraniczny kapitał. Rezultatem tych działań jest duża grupa zakładów kamieniarskich, zawierających nowoczesne linie technologiczne do obróbki kamienia (wyrobów gotowych). Brazylia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geologicznie krajów świata, co pozwala jej na wydobycie prawie każdego rodzaju kamienia: granity, marmury, łupki, wapienie oraz wiele innych. Kamienie o zabarwieniu niebieskim i różnokolorowym są szczególnie cenione na rynku. Wydobywany tutaj materiał charakteryzuje się wysoką jakością. Materiały pochodzące ze złoży brazylijskich: Gialo San Francisco, Azul Bahia, Gialo California, Cosmic Gold , Metalicus, Red Bamboo, Verde eucalipto, Matrix

   Wietnam słynie na świecie z dwóch rodzajów kamienia. Pięknego krystalicznego kamienia Bianco Neve oraz wielu rodzajów Bluestone. Biały kamień jest pożądany na świecie w tak dużych ilościach, że tamtejsze fabryki nie nadążają z produkcją i eksportem. Będąc w kopalniach wietnamskich byliśmy w stanie zobaczyć rozwój tego kraju nie tylko pod względem wydobywczym, ale i również produkcyjnym. Fabryki może jeszcze nie są tak dobrze wyposażone w maszyny jak w Indiach czy w Chinach, ale najbliższe lata pewnie przyniosą duże inwestycje w parki maszynowe i wydobywcze.