Laminam

ZEWNĘTRZNE ELEWACJE Z KAMIENIA NATURALNEGO

Dlaczego Kamień?

Pośród wielu dostępnych na rynku materiałów okładzinowych (cegła, klinkier, ceramika, betonowe kształtki..) trudno sobie wyobrazić lepszy i bardziej wszechstronny materiał na elewacje zewnętrzne niż kamień. Szeroka gama kolorystyczna, różnorodność tekstur i sposobów obróbki powierzchni (łupanie, szlifowanie, polerowanie..), wielkości elementów – wszystko to stwarza nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy śmiało eksperymentować i kształtować wizerunek budynku poprzez elewację mając również na uwadze aspekt praktyczny (elewacja ma za zadanie chronić wewnętrzne warstwy murów i ocieplenia przed zniszczeniem oraz zabrudzeniami). Elementy kamienne stosowane na elewacje zewnętrzne powinny odznaczać się trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy działanie słońca. Po fachowym montażu i zaimpregnowaniu nie wymagają częstej konserwacji, są trwałe i efektowne przez lata. <Ryc.1. Elewacja z łupka ‘Black Slate’ na obiekcie użyteczności publicznej>.

Od podszewki.

Sposób wykończenia elewacji często narzuca nam technologia w jakiej zostały wykonane ściany zewnętrzne. Inne rozwiązania będą odpowiednie w przypadku ścian jednowarstwowych (tu zalecane tynki), dwuwarstwowych (zalecane tynki, okładziny elewacyjne) i szkieletowych. W niektórych przypadkach (ściany trójwarstwowe) zewnętrzna, osłonowa warstwa wykonana z cegieł, klinkieru czy cegieł silikatowych może stanowić jednocześnie gotową elewację domu.
Niezależnie od ilości warstw i wewnętrznej konstrukcji, każdy rodzaj ściany możemy wykończyć za pomocą okładziny kamiennej. W zależności od rodzaju podłoża i grubości płytek, elementy elewacji są przyklejane (na zaprawę lub klej, w niektórych przypadkach z zastosowaniem kotew jako dodatkowych elementów przenoszących obciążenia) lub mocowane do specjalnej konstrukcji w postaci stelaża z aluminium, stali zabezpieczonej antykorozyjnie lub stali nierdzewnej.

Jaki rodzaj kamienia wybrać?

Mimo, iż kamień jest materiałem naturalnym i powszechnie występuje w przyrodzie, nie każdy zastosowany na zewnętrze okładziny spełni nasze oczekiwania. Firmy kamieniarskie polecają tu przede wszystkim wybrane piaskowce, granity, sjenity, marmury właściwe, rzadziej bazalty, wapienie i łupki.

Piaskowce są niewątpliwie jednym z popularniejszych rozwiązań. Występują w ciepłych tonacjach, najczęściej w odcieniach kremowych, brązach i szarościach (‘Kandla Grey’). Ich podstawową zaletą jest łatwość w obróbce oraz niski koszt. Są mrozoodporne ale niestety nasiąkliwe i ścieralne, dlatego stosuje się je głównie na powierzchnie pionowe elewacji i podmurówki . Powszechnie stosowane fakturowane kształtki ustępują chętnie wykorzystywanym przez projektantów szlifowanym płytom z widocznymi smugami (szczególnie widocznymi w piaskowcu ‘Rainbow’), które nadają całości elewacji charakterystyczny rysunek. Granity stanowią pod wieloma względami opozycję to piaskowców. Różnią się od nich twardością, wytrzymałością i nienasiąkliwością przez co doskonale sprawdzają się wystawione na działanie czynników atmosferycznych oraz mrozów. Dostępne są w wielu fakturach (surowa, szlifowana, polerowana, promieniowana, groszkowana) oraz kolorach (żółtych np. ‘Casablanca’, brązowych i czerwonych np. ‘Sanya Red’, ‘Multicolor Red’, ‘Bordeaux’ oraz wielu odcieniach szarości o różnej intensywności barw) . Granity chętnie wykorzystywane są na fasadach budynków biurowców i obiektów użyteczności publicznej, gdzie ich polerowana powierzchnia i intensywne barwy są bardzo pożądane. Kojarzone z luksusem i prestiżem, podnoszą rangę projektowanych budynków .

Zamierzony efekt.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, na wstępie, musimy go sobie wyobrazić, by dalej móc konsekwentnie realizować naszą koncepcję. Bogactwo możliwości z pewnością nie ułatwi nam wyboru, zwłaszcza, gdy marzymy aby nadać elewacji indywidualny charakter, jednocześnie wkomponowując ją w otoczenie , łącząc z walorami praktycznymi, a wszystko to po przystępnej cenie.

Z tego względu coraz częściej koncepcja powstaje we współpracy z projektantem domu lub architektem wnętrz dokonującym adaptacji gotowego projektu. Fachowe porady i świeże, lekko zdystansowane spojrzenie, w wielu przypadkach pozwolą prostymi lecz optymalnymi zabiegami wydobyć atuty bryły budynku czy też zatuszować drobne defekty, na przykład niekorzystne proporcje fasady itp.

 

Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)