Laminam

Ostatnio często można usłyszeć vel przeczytać w wielu pismach branżowych o nowej koncepcji aranżacji łazienki, salonu łazienkowego, a może powinnam napisać miejsca łazienkowego, które bezpośrednio łączą się z pokojem, salonem. Celowo piszę miejsce łazienkowe, gdyż skoro nie okalają go co najmniej 3 ściany, to przestaje ono nosić znamiona „typowej” łazienki.

Oprócz tego, że łączyć się ono (miejsce) może z salonem, to może również występować w konstelacji przedpokoju czyli znajdować się niejako w przejściu pomiędzy jednym pomieszczeniem a drugim bądź żeby było jeszcze bardziej „w zgodzie z naturą” przy oknie balkonowym lub wyjściu na taras. Jest to koncepcja szalenie odważna i skierowana do osób ceniących ponad wszystko oryginalność i wartość przestrzeni, dla których bycie na bieżąco z trendami jest kluczową kwestią. Dla ludzi przenoszących wir poszukiwań i pragnienie nowych rozwiązań z życia osobistego do wnętrza.

I właśnie ten temat również mnie, może nie porwał, ale zainteresował, dlatego postanowiłam podzielić się z Państwem swoimi emocjami na temat tego dizajnerskiego rozwiązania.
Ponieważ przestrzeń łazienkowa lub jakkolwiek inaczej ją nazwiemy wymaga odpowiedniego wykończenia, z racji większej styczności z wodą, stąd moją propozycją byłoby wkomponowanie we fragment ściany i podłogi elementu marmuru bądź np. przepiękny czarny TWILIGHT polerowany bądź w odmiennej kompozycji barwnej Trawertyn Traventino nuv. Rustico.

Może to być pas kamienia od sufitu, przez całą ścianę na szerokość wanny, do miejsca, gdzie kończy się owa wanna. Ale równie interesującym rozwiązaniem może być też stworzenie formy kamiennego dywanu, który oprócz bezsprzecznego pełnienia funkcji chroniącej (np. drewnianą podłogę całego mieszkania) będzie połączeniem wygody i modernistycznego rozwiązania.
Żeby uniknąć wrażenia chłodu podłogi wynikającej z chłodu kamienia, można u stóp wanny położyć futro lub imitację skóry dzikiego zwierzęcia, co nada wnętrzu jeszcze większej estymy.

Skoro punkt łazienkowy ma mieć funkcję tak mocnej ekspozycji, to nie wyobrażam sobie wanny innej niż wolnostojącej, bez obudowy na gotycko ozdobionych nóżkach.
Ponieważ od lat jestem fanem czerni we wnętrzu, choć nie tylko we wnętrzu, (gdyż uważam, że ten kolor nadaje ton elegancji), by nadać charakteru ekskluzywności zaproponowałabym czarną wannę na bardzo ciemnym kamieniu. W połączeniu ze stalową, bardzo prostą armaturą łazienkową. Wanna w takim połączeniu, w ciemnej tonacji zaczyna grac rolę niemal pierwszoplanową w mieszkaniu. Staje się jej naturalnym elementem dekoracyjnym, dodaje wyjątkowego charakteru.
Kolorystyka kamienia musi oczywiście nawiązywać do kolorystyki mieszkania, domu. Mimo niewątpliwych walorów estetycznych, nie może gryźć się z aranżacją całego pomieszczenia. Z pewnością taka aranżacja będzie wiodła prym w mieszkaniu i nie pozostanie obojętna.

Zachęcam do eksperymentowania i wdrażania odważnych koncepcji do naszych mieszkań. Pozwólmy, by nasze pomieszczenia miały pazur.