Laminam

Królewski onyx.

Onyksy (zwane z ang. ‘onyx’ami’, czasem alabastrami kalcytowymi) zaliczają się do skał wapiennych. Występują głównie w Afryce, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie. Onyks jest kamieniem półszlachetnym. Spotykany w barwach zarówno subtelnych (mleczna biel, odcienie żółci i beżu), jak i nasyconych (brązy, fiolety, zielenie i czerń). Ich kolorystyka, niepowtarzalna dla każdego wydobytego fragmentu kamienia, uzależniona jest głównie od ilości związków żelaza występujących w gorącym źródle, wokół którego dany kamień się krystalizował. Krystaliczna, spójna struktura sprawia, że onyksy są wdzięcznym materiałem do polerowania i obróbki. Jest jeszcze COŚ, co z pewnością sprawi, że pokochamy onyksy…

Obudowy z onyksu i elementy podświetlane.

To dzięki swym niesamowitym właściwościom przepuszczania światła onyks zyskał uznanie wśród projektantów. Jest jednym z najbardziej dekoracyjnych i plastycznych kamieni. Stosowany do tworzenia podświetlanych instalacji, gdzie możliwości zastosowania ogranicza jedynie wyobraźnia projektanta. Źródło światła umieszczone za taflą onyksu prześwietlając go na wylot wydobywa jego naturalny rysunek i tworzy magiczne, przestrzenne widowisko. Interesujące efekty uzyskamy przykrywając taflami onyksu wnęki w ściankach – np. ponad zabudową konstrukcji podtynkowej wiszącej miski ustępowej oraz w podwieszanych sufitach g-k. Uzyskana przestrzeń za taflą kamienia naturalnego pozwoli zamaskować źródła światła, które będą efektownie rozświetlać kamień od wewnątrz wprowadzając do łazienek (szczególnie tych małych) magiczną poświatę.

Blaty z onyxu.

Onyks z powodzeniem może być stosowany również na blaty łazienkowe oraz blaty eleganckich i wykwintnych stolików kawowych. Ponieważ onyksy należą do stosunkowo wrażliwych kamieni – podobnie jak marmury, nie są polecane do stosowania na kuchenne blaty robocze (wrażliwość na kwasy, zarysowania), ani posadzki, szczególnie w miejscach o natężonym ruchu (ich polerowana powierzchnia łatwo może ulec zmatowieniu i stracić swój blask).

Umywalki z onyxu.

Możemy spotkać się z zastosowaniem onyksu w różnych formach i odcieniach, jednak w łazienkach królują umywalki z onyksów białych i miodowych. Mogą być wolnostojące nablatowe, w formie stawianej na podłodze lub zintegrowane z blatem. Unikalne i niepowtarzalne stanowią pożądaną alternatywę do produkcji seryjnych umywalek.

Na każdy rozmiar – slab czy mozaika?

Urok onyksów to, obok efektów świetlnych, bogactwo barw oraz charakterystyczny, krystaliczny rysunek. Znakomicie prezentuje się on w slabach (widoczny w całek okazałości) oraz drobnych, misternie utkanych mozaikach.

Detale i elementy dekoracyjne.

Uzupełnieniem i dopełnieniem koncepcji wnętrz naszego mieszkania są jak zwykle dodatki. Onyksy od dawna były wykorzystywane w sztuce zdobniczej, dlatego znalezienie oryginalnej wazy, rzeźby, figurki nie powinno przysporzyć nam kłopotu. Nowym trendem jest wykorzystywanie właściwości świetlnych onyksu, dlatego coraz częściej natykać się będziemy na onyksowe lampy i inne perełki.

Pro publico bono.

Onyksy stosowane są coraz powszechniej i odważniej we wnętrzach mieszkalnych lecz ich miejsce z pewnością zarezerwowane jest dla wnętrz użyteczności publicznej, salonów kosmetycznych, kamiennych spa, obiektów hotelowych. Ich efektowny wygląd znakomicie podkreśli reprezentacyjność takich miejsc jak hole wejściowe, recepcje biur, toalety dla gości…

Pielęgnacja.

Powierzchnię onyksów, jak każdą powierzchnię kamienia naturalnego, należy odpowiednio zaimpregnować oraz konsekwentnie dbałość o właściwą pielęgnację: onyks najlepiej czyścić miękką szmatką z płynem o obojętnym pH. Nie należy w żadnym wypadku stosować chemicznych środków czyszczących. W przypadku onyksów poleca takie preparaty (na bazie wosków i silikonów), które nie tylko ułatwią utrzymanie go w czystości, ale także uwydatniają jego strukturę oraz wydobędą kolory. Dodatkowo mogą posiadać właściwości eliminowania oraz wypełniania mikropęknięć i zarysowań: uszczelniona powierzchnia sprawi, że kamień będzie łatwiejszy w utrzymaniu.

Autor: proj. wnętrz Irmina Sierańska (dla Focus-Stones)